27.07.2024 | Tereza Hoffmannová

Rozhovor s trenérem staršího dorostu Petrem Fouskem

V Roudnici nad Labem proběhlo soustředění kategorií staršího dorostu U18 a U19. Svěřenci trenéra Petra Fouska čekal náročný program, ve kterém změřili síly hned se třemi soupeři z SK Štětí a VOŠ a SOŠ Roudnice nad Labem a FC Slavia Karlovy Vary. Teplický starší dorost bude od následující sezony fungovat dohromady, což je oproti předchozím rokům novinka. Jak přesně bude chod obou týmů vypadat a jak uplynulé soustředění vypadalo nám přiblíží hlavní trenér Petr Fousek.

Jste na konci pětidenního soustředění, co bylo jeho náplní?
„Hlavní náplní soustředění bylo nabrat kondici, zaměřit se na taktickou stránku, a dále jsme trénovali křídelní kombinace. Určitou porci času jsme věnovali založení rychlého protiútoku po ztrátě soupeře, což nás tížilo. Navíc jsme měli tři utkání, která také splnila svůj účel v rámci celého programu. Záměr, který jsme měli byl splněn a jsme rádi, že kluci celé soustředění zvládli, až na jedno menší zranění a úspěšně absolvovali pětidenní program.“

Již jsme zmínili tři utkání, které jste odehráli. Jak je hodnotíš?
„První utkání odehrála U19 s dospělým týmem z SK Štětí, který hraje divizi. Pro hráče to bylo něco nového, jelikož se potkali s dospělým fotbalem. Postavili se tomu ale čelem, i když důraz v osobních soubojích a hra tělem celkově hrála pro Štětí. Utkání kluci celkově odehráli dobře, ale bohužel jsme obdrželi laciné branky a prohráli jsme. Na druhou stranu hráči za sebou měli náročný dopolední trénink, takže i přes něj odevzdal každý maximum. Další utkání odehrála U18 s VOŠ a SOŠ Roudnice nad Labem, které se hrálo paralelně s námi, takže ho nemohu zhodnotit. Nicméně pro U19 byl druhým soupeřem celek z Karlových Varů, což pro nás byla generálka, jelikož příští týden začínáme ligu. Karlovy Vary jsou nováčkem v naší lize, tudíž jsem měl trochu strach, co nás čeká. Musím říct, že dokud měli sílu, tak byli nepříjemným soupeřem. Jakmile ale přestali presovat, naši kluci převzali otěže hry a zaslouženě vyhráli. Jsem rád, že jsme přípravu na ligu zvládli vítězně, ale samozřejmě je před námi ještě hodně práce.“

Jaký jste měli program před začátkem přípravy?
„Kluci měli od kondičního trenéra individuální plán, kterým byl desetidenní blok. Museli naběhat v intenzitě určitý počet kilometrů a potom, když už jsme se sešli, řešili jsme rychlostní vytrvalost, jelikož delší tratě již měli za sebou. Samozřejmě ladit kondici budeme i nadále v průběhu tréninkového procesu, abychom se dostali ke splnění kondičního bloku, který potřebujeme.“

V nové sezoně budou kategorie U19 a U18 propojené. Přiblížíš nám, jak konkrétně budete fungovat?
„Letos zkoušíme poprvé spojení dvou kategorií dohromady. Jsme spolu zatím zhruba tři týdny a zatím si ta spolupráce sedá a učíme se za pochodu. Na začátku přípravy jsme měli přes 30 hráčů, což není jednoduché zkoordinovat. Je to samozřejmě pro všechny něco nového, jak pro nás pro trenéry, tak i pro hráče. Měli bychom trénovat v pondělí a ve čtvrtek dohromady a v pátek by se měli vytvořit dva týmy, které budou mít svůj vlastní trénink podle zápasu, který je o víkend čeká. Jeden zápas odehraje kategorie U18 a druhý den čeká utkání naopak U19. Navíc počítáme také s doplněním z kategorií mladšího dorostu, takže budeme fungovat tak, aby měl každý hráč potřebné zápasové vytížení. Uvidíme, jakým způsobem nám bude spojení kádrů staršího dorostu fungovat a podle toho se zařídíme dále.“

Co vás po soustředění čeká?
„Hráči budou mít o víkend volno, které využijí k odpočinku po soustředění a hned v pondělí se začneme připravovat na zápasy v 2. české lize dorostu. Čeká nás náročná soutěž s velkým množství účastníků, ale věřím, že budeme bojovat o přední příčky. Možná bych rád myslel i na postup, ale to je hodně daleko, jelikož je soutěž dlouhá. Nicméně se chceme prezentovat kvalitním výkonem, hezkým fotbalem a pokud se dostaví i výsledky, tak to bude jen dobře. Budeme do týmu navíc zapracovávat ročník 2007 a 2008, tudíž nechceme první místo stavět nade vše, budeme ovšem chtít hrát nahoře.“

Chtěl bys něco závěrem dodat?
„Rád bych ocenil přístup kluků, kteří prozatím pracují na sto procent. Musím symbolicky zaťukat, že se nám vyhýbá i zranění, takže nikdo nevypadl na delší dobu. Doufám, že hráči nepoleví, koneckonců hrají o svou budoucnost a dobrá práce se jim po zásluze vrátí, pokud budou pracovat na maximum. Zatím ale vše vypadá skvěle, je vidět, že to mají kluci rádi, jsou dobrá parta a makají na sobě.“