U dívek jsi zde již v minulosti působil, poté jsi ale přijal angažmá u teplických dorostenců. Nyní se vracíš v roli šéftrenéra, povíš nám o sobě více?
„Když to vezmu od začátku, ale ve zkratce, tak k trénovaní jsem se dostal shodou náhod někdy v 18 letech ve futsalovém týmu žen, kdy většina mých svěřenkyň byla starších než já. Trénování mě bavilo a když jsem nastoupil do FK Teplice jako obchodní zástupce, pídil jsem se po trenérské štaci i zde a vcelku logicky mi byl nabídnut ženský úsek, konkrétně kategorie WU15. Velmi brzy jsem zjistil, že trénování mě opravdu naplňuje a jednoho dne se tím chci živit. Po třech letech u starších žákyň jsem cítil, že jako trenér potřebuji změnu a jelikož jsem ještě neměl potřebnou licenci na to stát se šéftrenérem ženského úseku a pozice trenérů jinak byli obsazené, využil jsem nabídku vedení připojit se jako asistent k dorostenecké kategorii U16. Zde jsem působil s trenérem Davidem Šourkem, se kterým jsem prožil neskutečné období a hodně se naučil za což mu velmi děkuji. David Šourek se ovšem během naší třetí sezóny přesunul k B týmu a já se stal asistentem trenéra Ladislava Jamricha u U16 a následně Admira Ljevakoviče u U18. V říjnu minulého roku přišla nabídka stát se šéftrenérem ženského úseku, kterou jsem po krátkém rozhodování přijal, protože se povedlo to, o čem jsem snil a to, že se budu moci živit trénováním. Během podzimní části sezóny, kdy jsem stále působil v roli asistenta trenéra u kategorie U18 jsem ale cítil, že se ženskému úseku nemohu věnovat na 100% a hlavně také nemohu mít v ženském úseku na starosti svůj tým jako hlavní trenér. Rozhodl jsem se tedy od této sezóny opustit klučičí kategorie a převzít WU18 jako hlavní trenér a věnovat se pouze ženskému úseku.“
Jaké jsou tvé cíle napříč dívčím úsekem v této sezoně?
„Výhodou je, že jsem měl půl roku na to zjistit, jak dívčí úsek funguje. Vše jsem si nějakým způsobem vyhodnotil a na základě toho budu dané cíle nastavovat. Za mě je důležité říct, že spousta věcí je dlouhodobá práce, která nejde překlopit z jedné sezóny na druhou. Chtěl bych na této pozici fungovat dlouhodobě a mít možnost pracovat koncepčně s několikaletým horizontem. Pokud se budeme bavit o této sezóně, hlavním cílem je společně se všemi realizačními týmy začít aplikovat herní koncepci, která se bude prolínat jednotlivými kategoriemi. Další důležitý bod je stabilizovat počty hráček v jednotlivých kategoriích. Věřím také, že v letošní sezóně nebudou mít ženy problém se záchranou, dorostenky se dostanou do skupiny o postup do první ligy a starší a mladší žákyně budou rozvíjet potenciál jednotlivých hráček.“
Nově se rozšířily kategorie přípravek. Přiblížíš nám, jaké změny proběhly a na co se mohou potencionální nové hráčky těšit?
„Při mém nástupu jsme měli jednu kategorii přípravek a zhruba 15 holek. V průběhu podzimu jsme se dostali na dvě kategorie a cca 40 holek, což považuji za solidní číslo, ale není to rozhodně číslo konečné. Od nové sezóny vznikne třetí přípravková kategorie a v plánu je mít 60 malých šikovných fotbalistek a proto, pokud máte dceru budeme rádi, když se stane součástí naší žlutomodré rodiny a přijde si k nám fotbal vyzkoušet. Velmi důležité bude, že od této sezóny začne spolupráce dívčích a klučičích přípravkových kategoriích, jak na hráčské, tak trenérské úrovni. Věřím tedy, že dokážeme dát každé hráčce odpovídající podmínky k tomu, aby se zde mohla bavit fotbalem dle její úrovně a mohla z ní vyrůst například další reprezentantka nebo třeba velká fanynka FK Teplice a fotbalu všeobecně. Protože hlavní cíl našich přípravek je zapálit v dětech chuť se hýbat a mít rád FK Teplice.“
Trenérsky budeš navíc působit u WU18. Jaké vize máš konkrétně v této kategorii?
„To je složitá otázka. Do budoucna bych byl rád, kdyby naše dorostenky opět hrály první ligu. Byl jsem u toho, když se ji podařilo vykopat a byl to velký zážitek. Určitě by to byl ještě větší zážitek, kdybych při tom stál na lavičce jako trenér. Má to ovšem svoje ale. Musíme na to být připravení, a to hlavně hráčsky ve všech směrech. Jak kvalitou, kvantitou tak i mentalitou. Bohužel za mě teď pokulhává hlavně kvantita a mentalita. Musí tu být dost kvalitních holek, které budou dýchat a chtít hrát za FK Teplice a tím se tak trochu dostávám k mé vizi (nejen v této kategorii), protože to je za mě obrovská práce nás trenérů. Musíme holkám vytvořit ideální podmínky pro to, aby se mohly bavit fotbalem, růst po sportovní stránce a byl pro ně důležitý náš klub, naše vize a naše cíle. Teď trošku narážím na trio hráček, které nám odchází ze starších žákyň do Slavie, respektive Sparty. Věřil jsem, že příští sezónu budou hrát první ligu dorostenek, nebo ji v první sezóně v dorostenkách vykopou a budou hájit barvy FK Teplice a budou se chtít stát součástí vzestupu našeho klubu. Bohužel se rozhodly pro jiný klub, ale věříme, že vztahy jak mezi holkami, tak mezi rodiči a vedením zůstaly takové, že se třeba holky do Teplic někdy vrátí.“
V minulé sezoně na Stínadlech probíhaly výběrové tréninky pro hráčky z Ústeckého kraje. Představíš nám tento projekt?
„To je jedna z věcí, která by měla vytvořit právě ty ideální podmínky pro výše zmíněný růst po sportovní stránce. Těchto tréninků se účastnily naše vybrané hráčky doplněné o talentované holky s bydlištěm v Ústeckém kraji ve věku 13-15 let. Jezdily k nám jak holky, které ještě stále hrají u kluků, tak i holky, které hrají v jiných dívčích týmech, a to převážně v Mostě. Za to patří poděkování klubu FK Baník Most-Souš, že dané dívky na tréninky pouštěl. Na tréninkách se sešla vždy ohromná kvalita, a proto určitě chceme tento formát tréninku zachovat. Cílem je, aby holky viděly, že v Ústeckém kraji mohou absolvovat tréninky na té nejvyšší úrovni a z kraje nám neodcházely.“
Práce s děvčaty je v mnoha ohledech specifická. Čeho bys chtěl u dívčího úseku dosáhnout z dlouhodobého hlediska?
„Při nástupu do funkce a prvním setkání se všemi realizačními týmy jsem začal větou, kterou jsem si vypůjčil od Steva Jobse: "Lidé, kteří jsou dostatečně blázniví na to, aby si mysleli, že mohou změnit svět, jsou ti, kteří to dokážou.“ V ten samý čas jsem měl za zády slide z prezentace, kde bylo napsáno: ´´Nejlepší ženský úsek na světě´´, a to už mi přijde fakt bláznivé, ale kdo ví. Každopádně budu velmi rád, když každého bude naplňovat a bavit působení v tomto klubu, protože za těchto podmínek budou hráčky podávat nejlepší výkony, realizační týmy budou dělat nejlepší tréninky a vedení bude dělat nejlepší kroky. Samozřejmě všichni budeme dělat chyby, ty jsou nevyhnutelné, ale věřím, že je dokážeme analyzovat a poučit se z nich. Také věřím, že se nám filozofií dělej, co tě baví nejlíp jak umíš, podaří postupně dostat všechny týmy do první ligy, ale to je běh na delší dobu.“
Další novinkou je založení B týmu žen. Jaký je důvod jeho založení a jaké s ním jsou plány?
„Založení B týmu je za mě logickým krokem. Každý rok nám dorůstají dorostenky a je škoda přijít o jakoukoliv hráčku, kterou fotbal baví, ale výkonnostně zatím třeba nemá na A tým žen. Tyto hráčky by měly tvořit hlavní osu B týmu při zápasech. A jelikož má fotbal na Teplicku bohatou historii, je zde spousta hráček, které už například mají rodiny, rozjeté kariéry v zaměstnání a na fotbal nemají tolik času, ale stále je baví a chtěly by si zahrát. To bude druhá skupina. Tou třetí budou hráčky z A týmu, co nebudou mít potřebné herní vytížení. Věřím, že se nám díky tomu podaří do pár let mít velmi kvalitní A tým s vysokými sportovními ambicemi a B tým, kde budeme rozvíjet mladé hráčky za ´´dohledu´´ zkušených hráček.“