včera | Tereza Hoffmannová

Rozhovor s ředitelem klubu Rudolfem Řepkou o fungování mládežnického úseku

Od roku 2021 má severočeský fotbalový klub Teplice nového ředitele. Je jím Rudolf Řepka, který v klubu již v minulosti zastával několik funkcí a je s klubem neodmyslitelně spjat nejen v současnosti. FK Teplice má několik složek a jednou z nich je mládežnický úsek chlapců i dívek. Právě o této nepostradatelné klubové součásti je následující rozhovor s ředitelem klubu. Jednak o růstu mládežnického úseku, ale i o jeho úspěších, ambicích a také o podpoře, která k jeho fungování pevně a neodmyslitelně patří.

V minulosti jste v našem klubu působil mimo jiné i jako sekretář a bylo tady pár mládežnických družstev. Nyní je jich tu celkem 20, včetně těch dívčích. Jak vnímáte v tomto ohledu změny napříč klubem?

Je pravda, že jsem před více než dvaceti lety dělal v klubu mimo jiné i sportovního sekretáře a manažera a práce mě moc bavila. Už v tu dobu jsme ale měli sekretařinu rozdělenu na dospělé a mládež. Já se staral o dospělé a mládež řešil matador této profese pan Jaromír Křepela, který stále ještě dnes pro náš klub funguje jako skaut nejmenších ročníků. Od té doby se vše významně posunulo. Jak počet mužstev, například dívky a ženy jsme neměli vůbec, tak celková agenda spojena s jejich chodem se výrazně navýšily. Musím říci, že mám velký respekt ke všem našim lidem, kteří našim mladým hráčkám a hráčům zajišťují v podstatě každodenní servis.

Změnilo se ještě něco, co byste rád zmínil od dob, kdy jste zde naposledy působil?

Asi bych zmínil počet trenérů a jejich profesionalizace a vůbec celková šířka realizačních týmů. Dnes je v podstatě nutností, že v mládeži fungují kromě kondičních trenérů i fyzioterapeuti či maséři. Musím říci, že o tom se nám mohlo, jako mladým hráčům či ještě v době, kdy jsem byl mladým začínajícím fotbalovým funkcionářem, pouze zdát. A když to vezmu z pohledu počtu týmů, tak se navýšila několikanásobně také náročnost na infrastrukturu, hlavně se navýšila potřeba fotbalových ploch. Už si prostě nevystačíme jen s hřišti, která jsou tady u nás na Stínadlech.

Když se podíváme celkově na mládežnický úsek, co vy jakožto ředitel klubu vnímáte jako hlavní úspěchy a v čem podle vás tkví?

Mým absolutním přesvědčením je, že klub je tak kvalitní, jak kvalitní má své zaměstnance, resp. trenéry a členy realizačních týmů. A musím říci, že se v podstatě každým dnem přesvědčuji, že ta naše žlutomodrá rodina tady na Stínadlech je stále silnější a silnější a pouta jsou stále pevnější. A v mládežnickém úseku to platí především. Myslím jen, že by si všichni na mládeži zasloužili vylepšit podmínky, čímž myslím především to, že bych nám všem přál nějaké pořádné tréninkové centrum, ve kterém by se všichni trenéři a další členové realizačních týmů mohli obohacovat, navzájem se inspirovat a spolupracovat. V otázce infrastruktury máme stále ještě velké mezery. Ale abych byl pozitivní, tak bych rád zmínil ženský fotbal, a to jak se posunul od samotného začátku, kdy jsme se jako klub rozhodli pro to, že jej budeme rozvíjet.

Právě ženský úsek je nedílnou součástí klubu a poměrně intenzivně se rozrůstá. Jak vnímáte tuhle složku teplického klubu?

Musím říci, že už když jsem byl v Praze na pozici generálního sekretáře Fotbalové asociace, tak jsem vnímal, že ženský fotbal ve světě začíná být stále populárnější a brzy bude mít zelenou i u nás. Byl jsem přesvědčen, že nebude dlouho trvat, kdy dojde k jeho velkému boomu také v Čechách. V tu dobu jsem mluvil s panem Šedlbauerem a myslím, že jsem jej přivedl na myšlenku rozvíjet ženský fotbal i tady u nás v Teplicích. Ze současného stavu tak mám opravdu velkou radost. Rozhodně zatím nejsme na úrovni, na které bychom chtěli být, ale postupnými kroky dívčí a ženskou kopanou rozvíjíme. Jsem rád, že se postupně dostáváme do pozice, kdy rodiče už začínají zařazovat do rozhodovacího procesu fotbal jako sport nejen pro kluky, ale také po děvčata. To mi připadá moc fajn a jako velký posun.

Již delší dobu se mluví o důležitosti postupu kategorie U19. Jak moc vy sám dění kolem této kategorie sledujete a co si od postupu slibujete?

Je jasné, že na toto téma budou vždy rozporuplné názory. Jedna skupina lidí bude tvrdit, že každý klub by měl hrát ve všech kategoriích co nejvyšší soutěže. Na druhou stranu budou jiní, ke kterým tedy patřím i já, kteří budou fandit současné situaci. Abych to lépe vysvětlil a nevzal mě někdo za slovo… Osobně se mi zdá dokonce lepší, když hrajete „pouze“ druhou nejvyšší soutěž, ale hrajete stále v její nejužší špičce. Jste neustále pod tlakem, soupeře musíte dobývat, přehrávat, musíte být produktivní, musíte dávat góly. Každý zápas jste nuceni vyhrát jinak vám čelo tabulky uteče. Pěstuje to u vás vítěznou mentalitu. V současné chvíli, kdy je druhá nejvyšší soutěž opravdu velmi vyrovnaná, je to dle mého ku prospěchu rozvoje hráče. Připadá mi, že nejvyšší soutěž je pouze jakýsi marketing na rodiče hráčů, agenty či reprezentační trenéry. Prostě když v klubu není nejvyšší dorostenecká soutěž, tak rodiče a agenti tlačí své svěřence v 15 či 16 letech opouštět klub a směřují je do jiných klubů, kde nejvyšší soutěž mají. Přitom nám čísla odchovanců v A-týmu dávají jednoznačně za pravdu. Druhou nejvyšší dorosteneckou soutěží nám tady v Teplicích prošli Štěpán Chaloupek, Honza Knapík, Matěj Radosta, Tadeáš Vachoušek a další, a přitom z nich vyrostli velmi kvalitní profesionální fotbalisté s významnými úspěchy! Přesto věřím, že se nám brzy i do té nejvyšší soutěže podaří jednou probojovat. Musíme ale zamakat především na zázemí a infrastruktuře, nejlépe na komplexním tréninkovém centru.

V českém fotbale se mládežnický fotbal financuje jinak než dospělý. Přiblížíte nám, jak se zajišťuje podpora u mládeže?

V podstatě všechny profesionální fotbalové kluby mají své organizace rozděleny na dvě entity. V té první, v akciové společnosti, se odehrává vše týkající se profesionálního fotbalu. Přestože ani v této části kluby převážně netvoří zisk, principiálně jsou tyto právnické osoby na zisk zaměřeny. Na straně druhé jsou tu entity zvané spolky, což jsou neziskové organizace – klubové akademie, zaměřené především na blaho a rozvoj svých členů, mladých hráčů. V našem případě to znamená, že v té druhé části získáváme finanční prostředky, především tedy dotace na činnost tohoto spolku a snažíme se s financemi co nejefektivněji nakládat, tak abychom byli schopni zajistit co nejlepší podmínky pro rozvoj a výchovu naší talentované mládeže.

Když se budeme bavit o současnosti, jaké subjekty se nejvíce podílejí na podpoře mládežnického úseku?

Nejvyšší finanční podpora naší mládeže je od samotného klubu. Profesionální sekce, tedy akciová společnost, přispívá na rozvoj mládeže nejvyšším finančním dílem. Hned v závěsu je to ale finanční podpora naší klubové akademie ze strany Statutárního města Teplice, která se minulý rok výrazně navýšila, za což jsme moc vděční. Výrazným dílem přispívá také Ústecký kraj, Národní sportovní agentura a také Fotbalová asociace ČR, která dle výše získané licence klubové akademie, přerozděluje dotační prostředky z NSA. Díky všem těmto finančním zdrojům jsme schopni držet vysoký level servisu pro naše nejmenší fotbalisty a fotbalisty. Věříme, že se nám to v budoucnu vyplatí a budeme mít opět možnost sledovat při ligových kláních a v reprezentačních utkáních naše odchovance, kteří prošli teplickou klubovou akademií. Jestli tomu tak bude, naše úsilí a energie vložená do tohoto projektu bude dávat smysl.