Těžko bychom hledali někoho, kdo zná prostředí ženského fotbalu v Teplicích lépe. Leona Němcová zde působila jako trenérka a vedoucí, nyní je v roli správce sociálních sítí mládeže, hráčky A týmu, a v neposlední řadě manažerky ženského úseku FK Teplice. V největším klubu nacházejícím se v tamním lázeňském městě působí již 8 let. Stála tak u založení dívčích mládežnických kategorií a je součástí rozvoje celého ženského úseku.
Začneme od začátku, jaké jsou tvoje první vzpomínky na příchod do Teplic?
„Na své začátky v Teplicích ráda vzpomínám. Přechod z Kostomlat do Teplic přinesl mnoho změn. Když to rozvedu, od svých čtrnácti let, kdy jsem přišla do Kostomlat, byl fotbal hlavně o zábavě a skvělé partě. Právě díky skvělému kolektivu se naše výkony a ambice neustále zvyšovaly. Podařilo se přivést několik talentovaných hráček z okolí a třikrát jsme triumfovaly v Divizi A. Bohužel kvůli vyšším finančním nárokům a požadavkům na počet mládežnických týmů v ČFL jsme postup vždy odmítly. Ovšem v sezóně 2015/2016 začal pan Šturma vyjednávat o možném přechodu z Kostomlat do Teplic. Vím, že zájem měly i jiné ženské kluby v okolí, ale nakonec se kluby dohodly. Na konci sezóny jsme o skóre skončily na druhém místě za TJ Sokol Chyše. Když Chyše postup odmítla, přišla řada na nás, a po domluvě jsme od nové sezony 2016/2017 přešly na Stínadla. Nikdo z nás si tehdy nedokázal představit, co všechno takový přesun bude znamenat a kam se ve fotbale posuneme.“
Přišla jsi do klubu, kde byl ženský fotbal ještě v plenkách, jak se podařilo celou dívčí mládež rozvinout?
„Při příchodu do Teplic chvíli trvalo, než jsme se rozkoukali a poznali, jak to v klubu funguje. Jednou z prvních změn bylo rozšíření ženského týmu o B-tým, který se zapojil do nejnižší soutěže. To byl důležitý krok pro zajištění širší základny pro ženský fotbal. Dále došlo k založení prvního dívčího družstva starších žákyň, což byl první posun v rozvoji mládeže. Rok nato přišlo rozšíření, tentokrát o tým mladších žákyň. Manažer Miroslav Šturma byl klíčovou osobností, která pomohla přivést do klubu mnoho talentovaných dívek z okolí. Díky jeho práci se naše žákyně mohly zúčastnit 1. ligy žákyň, kde se až dosud setkávají s týmy jako pražská „S“, Plzeň, Liberec nebo Hradec Králové. Dále bych zmínila sezonu 2018/2019, kterou můžeme považovat jako další velký krok pro rozvinutí ženského fotbalu v Teplicích. A-tým žen postoupil z ČFL do druhé nejvyšší ligy žen, kde působí již sedmou sezonu. Navíc jsme rozšířili naši základnu o tým dorostenek a dívčí přípravku do 11 let. V průběhu let se nám podařilo vybudovat silnou komunitu hráček, trenérů a rodičů. I nadále se snažíme ženský a dívčí fotbal posouvat vpřed, abychom mohli vychovávat konkurenceschopné hráčky, které fotbal baví, chtějí se zlepšovat a posouvat nejen sebe, ale i fotbalový klub Teplice.“
Než se budeme bavit o tvých vazbách s klubem, kde se kromě fotbalového prostředí pohybuješ?
„Ještě před pár měsíci jsem se pohybovala nejen v oblasti fotbalu. Moje práce byla velmi odlišná a mnohem více spojená s kreativním světem módy, konkrétně s módním salonem Atelier Moravec. Nyní je moje práce a zároveň koníček čistě spojená s fotbalem. Nejčastěji mě můžete vidět právě na hřišti a jeho okolí, kde se věnuji tréninkům, zápasům a veškerým aktivitám, které fotbal obnáší.“
Co obnáší funkce manažerky ženského úseku?
„Jedním z mých úkolů je koordinace a komunikace mezi jednotlivými družstvy. To znamená, že musím být v neustálém kontaktu s trenéry, vedoucími týmů a dalšími klíčovými osobami v rámci klubu, aby si mohli předávat důležité informace. V přestupovém období jsem v kontaktu s kluby v případě zahájení nebo dokončení přestupu, kde je potřeba vykomunikovat podmínky pro přestup apod. Jednou z osob, se kterou pravidelně komunikuji, je šéftrenér dívčího úseku. Spolupracujeme na plánování akcí pro ženský úsek a na nových projektech, které mají za cíl rozvoj ženského sportu v našem klubu. Také úzce spolupracuji s manažerem mládeže a sekretářem žen a přípravek. Společně řešíme různé požadavky od trenérů a vedoucích našeho úseku. Když to shrnu, koordinace a komunikace mezi jednotlivými družstvy, vyjednávání přestupů, spolupráce s šéftrenérem dívčího úseku a úzká spolupráce s manažerem mládeže a sekretářem žen a přípravek – to vše tvoří jádro mých každodenních aktivit.“
Věnuješ se také fotografování a sociálním sítím mládeže u kluků i dívek. Řekneš nám, co všechno musíš v tomto ohledu obsáhnout?
„K focení sportu jsem se dostala někdy v roce 2015, kdy jsem si pořídila svůj první fotoaparát. Postupem času jsem si uvědomila, že mi pouhé focení nestačí. Začala jsem se zajímat i o grafické programy. Naučila jsem se používat Photoshop a Illustrator, což mi otevřelo nové možnosti. Mohla jsem vytvářet nejen fotky, ale také různé grafiky a vizuální materiály, které byly použitelné pro sociální sítě, webové stránky a další platformy. Po příchodu do Teplic jsem dostala na starost sociální sítě a web ženského úseku, což byla příležitost využít všechny dovednosti. Musela jsem pravidelně tvořit obsah pro sociální sítě, což zahrnovalo nejen samotné focení, ale také úpravu fotek a tvorbu grafiky. Od léta nyní spravuji profil nejen ženského úseku ale také akademie a přípravek FK Teplice. Každý týden musím připravit plán příspěvků, zajistit, že mám dostatek kvalitního materiálu a následně vše zpracovat. Pokud mi čas dovolí, tak jezdím fotit utkání našich týmů pro použití na sociální sítě nebo na web mládeže.“
Jak vidíš ze své pozice ženský fotbal v České republice?
„Když jsem s fotbalem začínala, tak o ženském fotbale nebylo moc slyšet. Za 19 let, co fotbal hraji mohu říct, že je v České republice několikanásobně vyšší zájem jak z pohledu medií, fanoušků tak i samotných dívek, které fotbal chtějí hrát. Plno prvoligových mužských klubů má právě i ženské týmy, a i díky jejich propagaci se vše tak rychle posouvá vpřed. Před pár dny byla například odstartována další sezona 1.ligy žen, která poprvé v historii získala generálního partnera. Věřím, že toto jsou právě ty ukazatelé, že o ženský fotbal v České republice začíná být ještě větší zájem. Nově budeme moci sledovat utkání vysílané živě v televizi, a nejen přes streamovací kanály. Těším se, kam se ženský fotbal posune za dalších 5 let, protože ještě před pár lety nebylo možné fotbal sledovat jinak než na utkání přijet osobně.“
Jaké cíle má dívčí fotbalová akademie v Teplicích do budoucna, respektive na co jako klub kladete důraz?
„Jak už jsi zmínila, od roku 2023 máme v našem klubu statut dívčí klubové akademie. Náš hlavní cíl je mít v každé kategorii dostatečný počet hráček, které budou schopné konkurovat ostatním týmům ve své věkové kategorii. Jsme si vědomi, že se nikdy nebudeme moci srovnávat s týmy pražských „S“, které jsou o několik kroků před námi. Cílem je, aby mladší holky měly radost z fotbalu a hrály ho s láskou. Do budoucna plánujeme vytvořit tři kategorie přípravek, a to WU11, WU9 a WU7, kde budou holky hrát hlavně pro radost a postupně se připravovat na starší kategorie. Rádi bychom společně se šéftrenérem navázali spolupráci s okolními kluby pro rozvoj ženského fotbalu v Ústeckém kraji. Věřím, že pokud se nám tento krok podaří, otevře to nové možnosti pro dívky, které se chtějí fotbalu věnovat.“