30.08.2024 | Tereza Hoffmannová

Rozhovor s hlavním trenérem U16 Admirem Ljevakovićem

V nové sezoně obsadil místo hlavního trenéra kategorie U16 Admir Ljevaković. Týmu se již naplno rozjela sezona, letní přípravu již má úspěšně za sebou a nyní se soustředí na soutěž. Kategorie mladšího dorostu hraje 3. českou ligu dorostu U17 – skupina B a momentálně má na kontě dvě výhry a jednu remízu. Jak Admir Ljevaković hodnotí letní přípravu včetně uplynulého soustředění nebo jaké vnímá rozdíly v pozici trenéra oproti roli profesionálního hráče nám prozradil v následujícím rozhovoru.

Letní přípravu již máte za sebou, co bylo její náplní?
„Spíše jsme se snažili s hráči hodně pracovat individuálně, samozřejmě jsme vše propojovali i s kondiční přípravou. Zaměřili jsme se také na různá specifika týmového projevu a ladili je. Jsem hlavně rád, že jsou hráči po celém přípravném období zdravotně v pořádku a netrápí nás žádné vážnější zranění.“

Soustředění jste absolvovali v Roudnici nad Labem společně s U17, jak ho hodnotíš?
„Na rovinu musím říct, že bych si představoval ještě větší množství tréninkových jednotek, než jsme měli. Hodně času jsme věnovali přípravným utkáním, které jsme tam odehráli, takže to byla možná jediná trochu negativní věc na soustředění. Jinak jsme s průběhem velmi spokojení.“

Již za sebou máte tři zápasy, ve kterých jste nepoznali prohru. Jsi zatím spokojený s výkonem kluků?
„Je vidět, že se kluci v některých aspektech hry ještě hledají. Je znát, že hrajeme proti starším klukům a třeba soubojově se s tím hráči perou. Žádný soupeř nám nedá nic zadarmo a my samozřejmě chceme vyhrávat a získávat body. Potřebujeme co nejvíce trénovat, potom i samotný výkon bude čím dál tím lepší.“

V sobotu jste v domácím prostředí odehráli derby s Ústím, které jste rozhodli až v závěrečné desetiminutovce. Chutná výhra v derby jinak v porovnáním s ostatními zápasy?
„Asi poprvé jsem viděl tak velké emoce od kluků na hřišti, ale i na lavičce. Když jsme dali gól na 3:2, všichni byli v obrovské euforii. Takže jsem z toho měl spíše radost, že tomu zápasu nechyběly emoce, které tam mají být. Co se týká výkonu, derby je vždycky specifické a na hráčích bylo vidět, že ho chtějí zvládnout, takže jsem spokojený, že si za tím opravdu šli a dokázali zvítězit, takže tři body zůstaly u nás v Teplicích.“

S čím do nové sezony jdete?
„Chceme co nejvíce kluků posouvat výš, aby si mohli zahrát za starší kategorie a poznávat zároveň soutěž, kterou hrají. Byl bych rád, aby kluci zažívali co nejdříve co přináší profi fotbal, který je odlišný řekněme již od toho dětského fotbalu. Takže už to není jen o výkonech, ale také výsledcích a my chceme vychovávat vítězné typy.“

Dlouhá léta jsi působil v profesionálním fotbale jako hráč. Jak moc velká je to pro tebe změna být nyní v opačné roli?
„Je to opravdu velký rozdíl. Chvíli mi trvalo uvědomit si, že jsem trenérem za lajnou a hráči mají nějaký svůj rozhodovací proces na hřišti a nejde do všeho zasáhnout. Přiznám se, že jsem si zvykal i na čas, který jsem musel trávit na stadionu, ale časem si to sedlo a přijal jsem to za své, jelikož to zkrátka obnáší práce trenéra. Snažím se klukům předat i zkušenosti z mého hráčského pohledu a věřím, že i tohle jsou věci, kterými jim mohu pomoct.“

Chtěl bys něco dodat závěrem?
„Asi jen to, že mě moje práce baví a jsem rád, že mám možnost pracovat s talentovanými hráči a fotbalově je posouvat.“