10.10.2024 | Tereza Hoffmannová

Kategorie U10 se vrátila z polského Kick Off Cupu!

Kategorie U10 se již vrátila z velkolepého turnaje v Polsku, odkud si přivezla mnoho krásných zážitků i nasbíraných zkušeností. Nakonec se kluci ze starší přípravky umístili na krásném 16. místě ze 30 účastníků. Hlavní trenér kategorie Kamil Jůzl tak měl v následujícím rozhovoru o čem vyprávět. Přesvědčte se sami.

Máte za sebou skvělý turnaj a před ním jste avizovali, že si ho tam jedete užít. Povedlo se to?
„Ano, povedlo a je škoda, že to nepokračuje. Děti i my trenéři jsme si takový turnaj užili. Viděli jsme na klucích, jak se postupně zlepšují, vyrovnávají se s důraznější a agresivnější hrou soupeřů, vnímají poziční hru, která pro ně byla nová a bez toho už to v systému 6+1 na mnohem větším hřišti, než jsme zvyklí, nejde. Hned v prvním zápase jsme získali bod za remízu. To bylo skvělé. Měli jsme spoustu šancí, které jsme bohužel neproměnili, takže nám soupeř srovnal 5 vteřin před koncem. To už třeba tak skvělé nebylo.“

Obsadili jste 16. místo ze třiceti účastníků, berete to jako úspěch?
„Ano, bereme. Nejsme trenéři, kteří si honí ego výsledky, to se o nás nejspíš ví. Samozřejmě však chceme vyhrávat a nespadnout do skupin o poslední místo, kde pak sice vyhráváme, ale jsou to zápasy, které neprověří naše schopnosti a dovednosti. Proto jsme strašně rádi, že jsme se probojovali do skupiny, kde jsme se utkali s kvalitními soupeři, než pravidelně potkáváme třeba u nás v krajském přeboru. Za tímto jsme na turnaj jeli, a tak byl cíl, který jsme si dali, splněn. Mimochodem chyběly nám 2 body do druhé skupiny. Ach ten první zápas.“

Jste spokojení s tím, jak jste se na turnaji prezentovali?
„Hezká otázka a nejspíš by každý trenér odpověděl jinak. Jak jsem již zmínil neupřednostňujeme výsledek před učením fotbalu. Pokusím se vysvětlit. Hodně týmů rozehrávalo od brankáře výkopem za polovinu hřiště a z protiútoku dávaly góly. V FK Teplice máme u přípravek jasně danou koncepci a já jsem rád, že jsme ji dodrželi i pod takovým tlakem, který na takovýchto turnajích je. Výsledek je pro nás doprovodné hledisko. Úspěch za každou cenu chtějí zejména rodiče, s jejichž nastavením a přístupem neustále pracujeme. A to je ta nejtěžší trenérská práce. My se snažíme kluky učit pracovat pod tlakem v jakémkoliv prostoru, být klidní na míči, umět se rychle rozhodnout, odvážně řešit situaci jeden na jednoho. Výkopem ale hráče, a to jak svého, tak soupeře vynulujete ze hry. Teď to byl mezinárodní turnaj té nejkvalitnější úrovně, ale přesně tohle vidíte i na hodně zprofanovaném turnaji Planeo Cup, kde se přes půl hřiště nemůže tedy vykopávat, ale vyhazovat ano a je tu ten stejný problém. Balón víc létá vzduchem než po zemi. V dospělém fotbale se pak ptáme, kde máme ty skvělé hráče s individuálními technickými dovednostmi. Možná čekají někde v ofsajdu na vyhozený balón od brankáře. Ale to jsem se už nechal trochu unést."

Jak turnaj prožívali hráči a jak ho celkově zvládli?
„Hráči to prožívali skvěle. Bylo tam strašně emocí, radosti i slz. A tak to přesně má být, ne vše se vám v životě přeci podaří.“

Chtěl bys na závěr něco dodat?
„Už jsem toho řekl asi dost, nezbývá než poděkovat klubu, našim mnoha sponzorům a za podporu rodičů a fanoušků. Také našemu řidiči autobusu, který nám ve všem vyhověl. Jsme vděční za skvělé zážitky, které jsme si s klukama užili.“

Ještě jednou děkujeme sponzorům:

KAPE čištění s.r.o., Hospoda Pod Lampou Teplice, Úklidová služba KATO Jůzl Kamil, Zkušebny Praha, Hospůdka U Kamila Kostomlaty pod Milešovkou, Gama Řehola Teplice, TOP SPORT Management, RKG - SAN s.r.o., Vlastimil Růžička, SL Holding, Fanshop FK Teplice, Viktor Oleksenko, Karel Novotný Mikulovice, Rudolf Drobec