10.05.2026

David Stožický: Chci dál pokračovat v reprezentaci a posouvat se co nejvýš.

David Stožický z kategorie U15 má za sebou turnaj Delle Nazioni, na kterém se v reprezentačním dresu dostal až do finále. V rozhovoru mluví o náročné mezinárodní zkušenosti, pocitech po finálové porážce, fungování v kabině bez klubového spoluhráče, konci působení v RFA Ústeckého kraje i cílech do další části kariéry.

Za sebou máš turnaj Delle Nazioni v reprezentačním dresu. Jak bys celou akci zhodnotil s odstupem času?
Turnaj bych celkově zhodnotil dobře, i když byl hodně náročný. Byla to pro mě velká zkušenost, protože nás čekaly kvalitní zápasy s mezinárodními celky, se kterými jsem zatím neměl tolik zkušeností. Myslím si, že jsme se s tím jako tým poprali dobře a nehráli jsme špatně. Dostali jsme se až do finále, což je určitě velký úspěch, ale zároveň nás trochu mrzí, že jsme celý turnaj nedotáhli až k vítězství. V některých chvílích nám chyběly hlavně góly, protože herně jsme podle mě úplně nezklamali.

Zmínil jsi, že jste se s týmem dostali až do finále, ve kterém jste nakonec neuspěli. Jaké byly po závěrečném utkání pocity?
Bylo to takové smíšené. Na jednu stranu jsme měli radost, že jsme se vůbec do finále dostali, protože to na takovém turnaji není samozřejmost. Celou dobu jsme museli makat a zvládat těžké zápasy. Na druhou stranu ale samozřejmě mrzelo, že se nám finále nepodařilo vyhrát. Když už se člověk dostane takhle daleko, chce to dotáhnout až do konce. Nedá se s tím ale nic dělat. Beru si z toho hlavně motivaci, že musíme dál pracovat, zlepšovat se a makat ještě víc.

Na turnaji jsi byl tentokrát jediným hráčem z Teplic. Jaké to pro tebe bylo fungovat v kabině bez klubového spoluhráče?
Bylo to pro mě trochu jiné, protože na předchozím srazu jsem tam měl i spoluhráče z klubu. Tentokrát jsem tam byl z Teplic sám, ale některé kluky už jsem znal z dřívějších srazů, takže to nebyl žádný problém. V kabině byla dobrá atmosféra, s kluky jsem si sedl a myslím si, že jsme jako tým fungovali dobře.

Podobná akce znamená být delší dobu mimo školu i klub. Jak se ti daří tyhle věci kombinovat?
Snažím se to řešit úplně normálně. Když jsem delší dobu pryč, tak ve škole samozřejmě něco zameškám, ale po návratu se snažím látku co nejrychleji dohnat. Testy potom píšu stejně jako ostatní, takže je potřeba si to dobře pohlídat a neztratit se v tom. V klubu je také znát, když člověk nějakou dobu chybí, protože tým normálně trénuje a hraje dál. Po návratu se proto snažím co nejrychleji zase zapojit a vrátit se do režimu.

V RFA Ústeckého kraje už pomalu končíš. Když se ohlédneš za celým obdobím, v čem tě akademie nejvíc posunula?
Myslím si, že mě akademie posunula hodně. Za ty roky jsem se zlepšil nejen fotbalově, ale i v přístupu k tréninku a celkově k fotbalu. Člověk tam má náročnější režim, musí být soustředěný a pořád na sobě pracovat. Naučilo mě to větší zodpovědnosti a tomu, že pokud se chci posouvat dál, musím tomu dávat maximum. Když se ohlédnu zpátky, cítím, že jsem se za tu dobu posunul jak herně, tak i mentálně.

Od nové sezony tě čeká přechod do dorostu. Bereš to jako velkou změnu?
Určitě to bude velká změna. Přechod do dorostu bude podle mě náročnější, protože fotbal tam bude důraznější, rychlejší a celkově těžší. Bude to úplně něco jiného než teď. Člověk bude muset být zodpovědnější a nebude tolik prostoru na volno. Beru to jako další krok, na který se musím dobře připravit.

Jak zatím hodnotíš jarní část sezony v klubu?
Jarní část bych zhodnotil celkem dobře, i když nám výsledkově chybí víc bodů. Nemyslím si, že bychom hráli nějak špatně. V některých zápasech jsme měli dobré pasáže a herně to podle mě nebylo špatné. Problém je spíš v tom, že nám někdy chybí góly a nedokážeme zápasy dotáhnout tak, jak bychom chtěli. Potřebujeme být efektivnější a získávat z těch výkonů víc bodů. Když se nám to podaří, může být závěr sezony ještě dobrý.

Před vámi je kolo se Spartou. Jaký zápas podle tebe můžete očekávat?
Určitě nás nečeká nic lehkého. Sparta má vždycky kvalitní tým a proti takovému soupeři musí být člověk připravený na těžké utkání. Myslím si ale, že do toho musíme jít sebevědomě a s tím, že chceme uspět. Nebude to jednoduché, ale věřím, že když podáme dobrý výkon a budeme efektivní, můžeme si odvézt tři body.

S jakými cíli půjdete do závěru sezony, ať už týmově, nebo ty osobně?
Týmově se chceme dostat v tabulce co nejvýš a zvládnout závěr sezony co nejlépe. Každý zápas chceme odehrát naplno a získat co nejvíc bodů, abychom sezonu zakončili dobrými výkony i výsledky. Osobně bych chtěl dál pokračovat v reprezentaci i v dalších kategoriích, třeba v šestnáctce, sedmnáctce a postupně se posouvat co nejdál. Samozřejmě bych to chtěl jednou dotáhnout až do áčka. Stejně tak v Teplicích mám cíl dál se zlepšovat a dostat se co nejvýš.